Pel-mel
Papoušek ví, co je nic
Článek v časopisu Týden 33/2005 Osmadvacetiletý papoušek Alex prý rozumí pojmu nula, který děti pochopí až mezi třetím a čtvrtým rokem.
Naše i zahraniční média občas přinesou článek o americké etoložce Ireně Pepperbergové, která se zabývá mezidruhovou komunikací. Pracuje s papoušky šedými, žaky. Její papoušek Alex je skutečně světově proslulý.
Přinášíme vám článek o Alexovi, který vyšel původně v časopisu Týden 33/2005. Tento článek nebyl nikdy zveřejněn na webové stránce Týdne, proto uvádíme jeho doslovný přepis.
Když před Alexem leží několik kostek, spočítá je a řekne číslo. Jakmile jeho cvičitelka, jinak také vědecká pracovnice Irena Pepperbergová, všechny kostky schová, papoušek nahlásí: „Nic.“ Tento zdánlivé prostý kousek vyvolává nadšení nejen u milovníků zvířat, ale dokonce mezi vědci. Pojem nula je totiž těžko uchopitelný a některé civilizace se s ním naučily pracovat až ve středověku.
Papoušek Alex umí spoustu věcí, nejvíce však překvapil schopností říci "nic", když před něho lidé nic nedají. Dosud panoval názor, že zvířata se s nulou neumějí vypořádat. Papoušek šedý Alex má mozek velikosti vlašského ořechu, a tak experiment u některých neurologů vyvolává pochybnosti. Upozorňují na to, že může jít o naučenou reakci, jež nemá s pochopením problému nic společného. Doktorka Pepperbergová by je ráda přesvědčila, a proto se nyní snaží Alexe naučit sčítat a odčítat.
V laboratoři chová ještě tři jeho příbuzné s nimi zase pracuje na konceptu počítače pro papoušky. Stroj motivuje papoušky při rozpoznávání předmětů: zvedne-li papoušek věc, kterou mu počítač řekne, přehraje se na monitoru krátký výukový videoklip o zvednuté věci.
Alex není zdaleka prvním zvířetem, které vědce dokázalo překvapit svými schopnostmi. Například vodní pták lyska umí spočítat vejce ve hnízdě, krávy se dokážou naučit otevírat dveře a ovce si zapamatují až padesát obličejů, přičemž ty nejznámější poznají i po třech letech. Psouni ve svém "jazyce" používají výraz pro člověka. Kdyby opice, psi a krysy uměli číst, jistě by při pohledu na lidské výzkumy využili svou schopnost vědomě se smát.